Muzica
677 views 0 comments

AGENDA EUROPAfest 2016 | 12 – 21 mai  2016

by on April 15, 2016
 

afis_EUROPAfest_EFFE_CasaRegala

Evenimente EUROPAfest 2016  | Bucuresti si Sibiu:

Cele 10 zile de festival aduc o agenda plina la EUROPAfest 2016 – concerte, concursuri internationale, recitaluri, jam sessions, sesiuni de autografe, workshopuri, pentru ca totul sa culmineze cu Concertul de Gala din 21 mai.

• Opening Gala Concert – Bucuresti & Sibiu
• Bucharest International Jazz Competition
• Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti
• Caffe Festival Ibis
• Jam sessions / Master-classes
• Concerte simfonice – Sibiu
• Gala EUROPAfest
Locatii:
• Teatrul Odeon – Sala Majestic, Calea Victoriei 40-42
• Sala Teatrelli, Creart – Piata Lahovari, nr. 7
• Caffe Ibis – Ibis Nord Hotel, Calea Grivitei 143
• Sala Auditorium – Institutul Cervantes, Blvd. Elisabeta 38
• Sala Arcub Gabroveni, Strada Lipscani 84-90
• Sala Thalia – Sibiu, Strada Cetatii 3-5
Bilete:
• Teatrul Odeon – casa de bilete si online
• Sala Teatrelli, Ibis Nord Caffe, Sala Thalia
• detalii pe: www.europafest.ro

12 mai

Opening Gala Concert

• Bucuresti | 20:00, Teatrul Odeon – Sala Majestic

Dan Papirany Band | Australia, Noua Zeelanda, Norvegia
• Dan Papirany – pian
• Pete McGregor – contrabas
• Steve Wright – tobe
• Vibeke Voller – voce
Far from Carolina | Marea Britanie, SUA
• Mel Hayes – voce, chitara
• Terry Lees – chitara, UK National Guitarist of the Year Winner

• Sibiu | 19:00 | Sala Thalia

Solist: Ekaterina Valiulina | Rusia, Elvetia – vioara
Dirijor: Constantin Adrian Grigore | Romania
Orchestra Filarmonicii de Stat Sibiu

13 mai

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord

Dan Papirany Band | Australia, Noua Zeelanda, Norvegia
• Dan Papirany – pian
• Pete McGregor – contrabas
• Steve Wright – tobe
• Vibeke Voller – voce
Far from Carolina | Marea Britanie, SUA
• Mel Hayes – voce, chitara
• Terry Lees – chitara, UK National Guitarist of the Year Winner

14 mai

• Bucharest International Jazz Competition | 19:00 | Sala Teatrelli

Fluxus Trio| Venezuela
• Maria Yanez – pian, clape
• Daniel Hurtado – chitara bass, saxofon
• Josue Gonzales – tobe
Miguel Angel Lous Jazz Group | Olanda, Columbia, SUA, Belgia
• Miguel Lopez – saxofon, flaut
• Jana Debusk – voce
• Leonard Steigerwald – pian
• Lukas Dahle – tobe
• Yannick Heselle – bass
Cosmopolitan Sextet | Germania, Ucraina, Italia
• Rick- Henry Ginkel – chitara
• Stanislav Zhukovskyy – oboi, corn englez, duduk
• Juan Sebastian Arauz – pian
• Gabriele Basilico – contrabas, e-bass
• Fabian Kunzer – tobe
• Anton Zhukovskyy – percutie, sintetizator

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord

Jazz & Chocolate Duo | Italia
• Giulio Gentile – pian
• Emanuela di Benedetto – voce
Alex G Band | Romania
• Alexandru Constantin – voce
• Vasile (Puiu) Pascu – pian
Mina Choi Trio | SUA, Coreea de Sud
• Mina Choi – pian
• Stephen Dizon – tobe
• Michael Selfridge – bass

15 mai

• Bucharest International Jazz Competition | 19:00 | Sala Teatrelli

In One Stroke | Hong Kong – China, Marea Britanie
• Patrick Lui – pian
• Tsui Chin Hung – chitara
• Wong Tak Chung – bass
• Almond Yeung – tobe
Uta Habbig Band | Germania, Olanda, Grecia
• Uta Habbig – voce
• Jeroen Truyen – tobe
• Mateusz Malcharek – contrabas
• Sven Heinze – pian
• Michail Michailidis – chitara
Pippi Dimonte 5tet | Italia
• Giuseppe Dimonte – contrabas
• Simone Salvini – trompeta
• Marco Vecchio – saxofon
• Alessandro De Lorenzi – chitara
• Nicola Benetti – tobe

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord

Stefano Latteri Band | Italia, Romania
• Stefano Latteri – voce
• Stefan Lovin – pian
Triism | SUA
• Levi Saelua – saxofon
• Alexander Reiff – bass
• James Frink – tobe
Part Time | Turcia
• Oguz Alp Kaya – percutie
• Kerem Can Dundar – chitara electrica
• Yigit Aray – pian
• Sinan Cetingoz – chitara bass
• Ege Akyildiz – chitara
• Mehmet Peker – tobe
The Great Connection | Polonia, Danemarca
• Maciej Kadziela – alto saxofon
• Marek Konarski – tenor saxofon
• Artur Tuznik – pian
• Michal Nienadowski – contrabas
• Adam Zagorski – tobe

• Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti

08:30 | Categoria de varsta D | Prima runda
Institutul Cervantes – Sala Auditorium

16 mai

• Bucharest International Jazz Competition | 19:00 | Sala Teatrelli

Mina Choi Trio | SUA, Coreea de Sud
• Mina Choi – pian
• Stephen Dizon – tobe
• Michael Selfridge – bass
Michal Puchowski Vibe Quartet | Polonia
• Michal Puchowski – vibrafon
• Wojciech Piokowski – saxofon
• Pawel Urowski – contrabas, chitara bass
• Maksymilian Olszewski – tobe
Ausfahrt | Germania
• Christina Zurhausen – chitara
• Henning Vetter – saxofon
• Svenja Doeinck – contrabas
• Ramon Keck – tobe

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord

Mihaly Bazsinka Quartett | Ungaria
• Benedek Karpati – tobe
• Mihaly Bazsinka – saxofon
• Szabolcs Varvolgyi – chitara
• Abel Denes – contrabas
Edmond Bilal Band | Franta
• Paul Robert – saxofon
• Curtis Efoua – tobe
• Mathias Monseigne – chitara bass
• Philippe Gueguen – clape
Georgian Six | Georgia
• Ketevan Kartvelishvili – soprana
• Sopio Chikaizde – alto
• Tornike Merabishvili – tenor I
• Aleksandre Jorjadze – tenor II
• Solomon Gogilashvili – bariton
• Vano Dvalishvili – bass

• Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti

08:30 | Categoria de varsta D | Prima runda
15:00 | Categoria de varsta B | Semifinala
Institutul Cervantes – Sala Auditorium

17 mai

• Bucharest International Jazz Competition | 19:00 | Sala Teatrelli

Stefano Latteri Band | Italia, Romania
• Stefano Latteri – voce
• Stefan Lovin – pian
Anatoli Tsampa and friends | Grecia, Marea Britanie
• Anatoli Tsampa – voce
• Charles Flint – pian
• Robert Barnby – chitara
The Great Connection | Polonia, Danemarca
• Maciej Kadziela – alto saxofon
• Marek Konarski – tenor saxofon
• Artur Tuznik – pian
• Michal Nienadowski – contrabas
• Adam Zagorski – tobe
Part Time | Turcia
• Oguz Alp Kaya – percutie
• Kerem Can Dundar – chitara electrica
• Yigit Aray – pian
• Sinan Cetingoz – chitara bass
• Ege Akyildiz – chitara
• Mehmet Peker – tobe

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord

Fluxus Trio| Venezuela
• Maria Yanez – pian, clape
• Daniel Hurtado – chitara bass, saxofon
• Josue Gonzales – tobe
In One Stroke | Hong Kong – China, Marea Britanie
• Patrick Lui – pian
• Tsui Chin Hung – chitara
• Wong Tak Chung – bass
• Almond Yeung – tobe
Pippi Dimonte 5tet | Italia
• Giuseppe Dimonte – contrabas
• Simone Salvini – trompeta
• Marco Vecchio – saxofon
• Alessandro De Lorenzi – chitara
• Nicola Benetti – tobe

• Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti

08:30 | Categoria de varsta C | Semifinala
Institutul Cervantes – Sala Auditorium

18 mai

• Bucharest International Jazz Competition | 19:00 | Sala Teatrelli

Jazz & Chocolate Duo | Italia
• Giulio Gentile – pian
• Emanuela di Benedetto – voce
Triism | SUA
• Levi Saelua – saxofon
• Alexander Reiff – bass
• James Frink – tobe
Mihaly Bazsinka Quartett | Ungaria
• Benedek Karpati – tobe
• Mihaly Bazsinka – saxofon
• Szabolcs Varvolgyi – chitara
• Abel Denes – contrabas

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord

Miguel Angel Lous Jazz Group | Olanda, Columbia, SUA, Belgia
• Miguel Lopez – saxofon, flaut
• Jana Debusk – voce
• Leonard Steigerwald – pian
• Lukas Dahle – tobe
• Yannick Heselle – bass
Michal Puchowski Vibe Quartet | Polonia
• Michal Puchowski – vibrafon
• Wojciech Piokowski – saxofon
• Pawel Urowski – contrabas, chitara bass
• Maksymilian Olszewski – tobe
Ausfahrt | Germania
• Christina Zurhausen – chitara
• Henning Vetter – saxofon
• Svenja Doeinck – contrabas
• Ramon Keck – tobe

• Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti

09:00 | Categoria de varsta D | Semifinala
15:00 | Categoria de varsta B | Finala
Sala Arcub Gabroveni

19 mai

• Bucharest International Jazz Competition | 19:00 | Sala Teatrelli

Alex G Band | Romania
• Alexandru Constantin – voce
• Vasile (Puiu) Pascu – pian
Georgian Six | Georgia
• Ketevan Kartvelishvili – soprana
• Sopio Chikaizde – alto
• Tornike Merabishvili – tenor I
• Aleksandre Jorjadze – tenor II
• Solomon Gogilashvili – bariton
• Vano Dvalishvili – bass
Edmond Bilal Band | Franta
• Paul Robert – saxofon
• Curtis Efoua – tobe
• Mathias Monseigne – chitara bass
• Philippe Gueguen – clape

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord

Uta Habbig Band | Germania, Olanda, Grecia
• Uta Habbig – voce
• Jeroen Truyen – tobe
• Mateusz Malcharek – contrabas
• Sven Heinze – pian
• Michail Michailidis – chitara
Cosmopolitan Sextet | Germania, Ucraina, Italia
• Rick- Henry Ginkel – chitara
• Stanislav Zhukovskyy – oboi, corn englez, duduk
• Juan Sebastian Arauz – pian
• Gabriele Basilico – contrabas, e-bass
• Fabian Kunzer – tobe
• Anton Zhukovskyy – percutie, sintetizator
Anatoli Tsampa and friends | Grecia, UK
• Anatoli Tsampa – voce
• Charles Flint – pian
• Robert Barnby – chitara

• Concert simfonic – Sibiu | 19:00 | Sala Thalia
Solist: Florin Ionescu-Galati | Romania – vioara
Dirijor: Ilarion Ionescu-Galati | Romania
Orchestra Filarmonicii Sibiu

• Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti
09:00 | Categoria de varsta C | Finala
Sala Arcub Gabroveni

• Jazz Workshop
11:00 | Ibis Caffe

20 mai

• Concert simfonic | 19:00 | Sala Thalia
Extraordinary Classical Concert | Best World Pianists
Finala Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti
Solisti: Finalistii Jeunesses International Piano Competition Dinu Lipatti
selectati din 100 de pianisti din 35 de tari
Dirijor: Ilarion Ionescu-Galati | Romania
Orchestra Filarmonicii Sibiu

• Caffe Festival Ibis | 20:00 | Caffe Ibis Nord
Concert “Best of Jazz”
Jam Sessions

• Jazz Workshop
11:00 | Ibis Caffe
Prof: Ruud van Dijk | Olanda
Svetoslav Nikolov | Bulgaria

21 mai

• Gala EUROPAfest
19:00 | Teatrul Odeon – Sala Majestic

• Master-classes Pian
Profesor: Jane Solose | SUA
12:00 | Sala Chopin

Informatii despre artisti si bilete se gasesc pe www.jmEvents.ro si www.EUROPAfest.ro , www.jazzcompetition.ro