Astazi la MWC 2014 are loc noua editie a premiilor Global Mobile Awards 2014, ajunsa la cea de-a 19-a editie, prezentata de James Corden actor britanic, scriitor si prezentator. Global Mobile Awards a atins un interes record anul acesta, fiind mai mult de 680 inscrieri de calitate, ceea ce a dus la o sarcina foarte grea pentru juriul Global Mobile Awards in a alege lista finala cu nominalizatii. In total, 160 de nominalizati au fost alesi pentru editia Global Mobile Awards 2014, iar castigatorii sunt:
Category 1: The Connected Life Awards
1a. Best Mobile Health Product or Service
– ACE Communications for ACEScreening
– Energize the Chain for Econet Wireless Vaccine Project in Zimbabwe
– mHealth Tanzania PPP for Healthy Pregnancy, Healthy Baby Text Messaging Service in Tanzania
– Mobile Alliance for Maternal Action (MAMA)
– Telecom Development Company of Afghanistan (Roshan) for Telemedicine
1b. Best Mobile Education Product or Service
– Airtel Africa, The Wikimedia Foundation and Praekelt Foundation for Wikipedia Text
– Applied Mobile Labs Private Limited, TATA Teleservices and British Council for English On Mobile
– Enable Mobile Technologies for Magic Pencil
– Qualcomm Wireless Reach for WE Learn Project
– Samsung Electronics for Samsung Chromebook
1c. Best Mobile Product or Service for Automotive
– Delphi Automotive for Delphi Connect
– EnGIS Technologies for BringGo
– Mahindra Reva & Vodafone for REViveTM
– Nuance Communications for Dragon Drive
– Ericsson for Ericsson Connected Vehicle Cloud (CVC)
1d. Best NFC/Mobile Money Product or Service
– China Mobile for ‘Mobile Wallet’
– Etisalat’s Connected Commerce program for “Flous”
– Etisalat for ‘Mobile Cashier’ – mPOS (Mobile Point of Sales) Service
– Giesecke & Devrient for Convego® System Commerce (CSC) Money: Multi-Channel Payment and Loyalty Services Platform
– Telenor Pakistan & Tameer Micro Finance Bank for Easypaisa
1e. Best Mobile Publishing Product or Service
– BBG for Voice of America Organization: Broadcasting Board of Governor’s Office of Digital & Design Innovation
– Celtra for AdCreator 3
– MotherApp Limited for FamLoop Children’s Book Publishing Suite
– Track180 & DMI for Track180
– Wibbitz for Text-To-Video Technology
1f. Best Mobile Innovation for ‘Smart Cities’
– Accenture plc & RCS MediaGroup S.p.A. for City1Tap
– China Mobile for ‘Future City Future Living’
– parku for parku parking space sharing
– SK Telecom for Smart Location Guide
– The New York Metropolitan Transit Authority (MTA) & Transit Wireless (TW) for BAI’s Transit Wireless
1g. Best Mobile Enabled Consumer Electronics Device
– AT&T for AT&T EverThere
– AT&T & Filip Technologies Inc. for FiLIP
– Garmin for Garmin Head-Up Display (HUD)
– Mio Global for Mio ALPHA Heart Rate Monitor Sport Watch
– Sony Mobile Communications for SmartWatch 2 SW2
Category 2: Best Mobile Services
2a. Best Enterprise Mobile Service
– AirWatch for AirWatch Enterprise Mobility Management, Version 7.0
– Appthority
– Nuance Communications for Nina Mobile
– Truphone
– Turkcell Iletisim Hizmetleri A.S. for Turkcell Smart Map
2b. Best Consumer Mobile Service
– AT&T for AT&T Digital Life
– ING Bank Turkey for Online Banking Platform
– Samsung Electronics for Samsung WatchON
– Sush Mobile for Kiwibank Home Hunter
– Vodafone Turkey for “Facebook Self-Service”
2c. Best Advertising or Marketing on Mobile
– Blue Hive London for Ford EcoSport
– Hindustan Unilever Ltd, Lowe and Partners for Kan Khajura Tesan
– Ogilvy & Mather Thailand for TrueMoveH
– PHD International & Unilever for Dove Sketches Global
– SK Telecom for Noot Campaign
2d. Best Network Based Solution for Serving Customers
– Avea for Location Based Push Notification Service
– GMCR Inc for Globe Prepaid GoSakto: Create Your Own Promo
– LG Uplus for U+Box
– SpatialBuzz and Telefonica UK for the Trusted Network Programme powered by SpatialBuzz
– Turkcell for Turkcell SMS+
Category 3: Social & Economic Development
3a. Best Mobile Product, Initiative or Service in Emerging Markets
– Mobile Alliance for Maternal Action (MAMA)
– Praekelt Foundation & Vodacom, South Africa for Praekelt Foundation’s “Ummeli” Platform
– Qualcomm & Telefonica Vivo Foundation for Fishing with 3G Nets
– Range Networks for Empowering Indigenous Communities with Mobile Access
– Vodafone Foundation in India, the Self Employed Women’s Association (SEWA) and the Cherie Blair Foundation for – Women (CBFW) for RUDI Sandesha Vyavhar (RSV) project
3b. Best Mobile Product or Service for Women in Emerging Markets
– Etisalat for Etisalat’s mWomen program – Weena
– Millicom for Tigo Ghana Mobile Money for Market Women Project
– Telenor Pakistan & Tameer Micro Finance Bank for Easypaisa
– Vodafone Foundation in India, the Self Employed Women Association (SEWA) and the Cherie Blair Foundation for – Women (CBFW) for RUDI Sandesha Vyavhar (RSV) project
– Yesteam Solution Private Limited for SHG E Bookkeeping
3c. Best Use of Mobile in Emergency or Humanitarian Situations
– Range Networks for Search and Rescue From the Sky
– Smart Communications for Smart’s SafePh: Yolanda Response
– Smart e-Money for help.PH Global Disaster Response Fund Campaign for Super Typhoon Haiyan/Yolanda Survivors via – BayadLoad Donation Channel
– Uepaa! Swiss Alpine Technology for the Uepaa! Rescue Application
– XPAl Power Inc for SpareOne phone
3d. Best Mobile Product, Service or App for Accessibility or Ease-of-Use
– AT&T for AT&T U-verse® Easy Remote App
– Bazile and Fuss Free Phones for Their Inclusive Mobile Phone Service
– BIG Launcher
– Tobii Assistive Technology for Tobii EyeMobile
– Turkcell for Turkcell My Dream Partner
3e. The Green Mobile Award
– eRecyclingCorps
– Grameenphone Ltd. for Climate Change Program
– Indus Towers for Indus Towers’ Shut AC Drive: Indoor (ID) to Outdoor (OD) Conversion of Telecom Sites.
– TATA Teleservices for Project Optimus
– Telefonica for ESCo Free-Cooling Project
Category 4: Apps of the Year
4a. Best Entertainment App (Gaming, Music, Sports, Video)*
– Bloom
– Candy Crush
– Device 6
– Spotify
– YouTube
4b. Judges Choice – Best Overall Mobile App *
– CityMapper
– Fantastical 2
– SnapChat
– Uber
– Vine
– WeChat
4c. Most Innovative Mobile App
– EverythingMe
– glasses.com App
– Kakao for Kakao Talk
– PointGrab for CamMe
– Tempo AI
4d. Smartphone App Challenge
– Akbank T.A.S for Akbank Direkt Mobie App
Category 5: Best Mobile Handsets & Devices
5a. Best Smartphone *
– Apple iPhone 5S
– HTC One
– LG G2
– Nokia Lumia 1020
– Samsung Galaxy Note 3
5b .Best Low Cost Smartphone *
– Lenovo A390T
– Nokia Lumia 520
– Samsung Galaxy Young
– Sony Xperia E
– Xiaomi Hongmi
5c. Best Entry Level or Featurephone *
– Nokia 105
– Nokia 208
– Nokia 515
– Nokia Asha 210
– Nokia Asha 503
5d. Most Innovative Device Manufacturer of the Year *
– LG
5e. Best Mobile Tablet *
– Amazon Kindle Fire HDX 8.9
– Apple iPad Air
– Apple iPad Mini with Retina
– Google Nexus 7
– Sony Xperia Tablet Z
Category 6: Best Mobile Technology
6a. Best Mobile Infrastructure
– Avvasi for Avvasi Q-SRV
– Cisco for Cisco Quantum™ Virtualized Packet Core
– F5 for F5 Traffix Signaling Delivery Controller
– Nokia Solutions and Networks with Telefonica O2 UK Limited for iSON Automation for Operations
– Samsung Electronics for Smart CA
6b. Best Mobile Technology Breakthrough
– Ethertronics for EtherChip 2.0™
– Fastback Networks for Fastback Networks Intelligent Backhaul Radio (IBR)
– KT Corporation for olleh TV Now
– Sensory Inc. for TrulyHandsfreeTM 3.0
– SpiderCloud Wireless for SpiderCloud Wireless Dual-Band 3G/LTE Radio Node (310)
6c. Best Cloud Based Technology for Mobile
– Airwatch for AirWatch Cloud-Based Enterprise Mobility Management
– Conduit for Conduit Mobile
– Devicescape for Devicescape Service Platform
– Fiberlink, an IBM Company for MaaS360
– Xively for Xively Cloud Services
6d. Best Mobile Identity, Safeguard & Security Products/Solutions
– Cloudpath Networks for XpressConnect Enrollment System
– McAfee for McAfee LiveSafe
– Nuance Communications for Voice Biometrics
– SecureAuth IdP – 2 Factor Access Control for the Mobile Enterprise
– Xooloo for Xooloo App Kids
6e. Best Solution for Growing Smaller or Independent Networks
– BroadForward BFX Interface Gateway for Teleena services agility
– KT Corporation for Smart small cell solutions
– Metaswitch Networks for Project Clearwater
– Multivision for METRIC
– Reach-U for Demograft
6f. Outstanding LTE Contribution
– Huawei for SingleRAN LTE Enhancement Suite
– KT Corporation for Wideband LTE-A commercial service
– SK Telecom for Commercial LTE-Advanced Network
– Telstra 4G
– VIVA Kuwait for 4G LTE Internet
La Global Mobile Awards 2014 au fost introduse si cateva categorii noi, ajungand la un total de 38 de premii care au fost prezentate in 8 categorii distincte, cu 6 noi premii ce prezinta trenduri in dezvoltare in industria smartphone-urilor. Printre premiile noi, “Best Mobile Handset and Devices” are acum doua noi premii pentru smartphone ce reflecta cresterea rapida a pietei de smartphome-uri si recunoaste impactul pozitiv al deviceurilor accesibile. De asemenea au mai aparut imbunatatiri la categoria “Cea mai buna tehnologie mobila”, “Dezvoltare Sociala si Economica” precum si categoria “Cele mai bune Apps ale anului”, printre multe altele.
Prezentatorul Global Mobile Awards 2014, James Corden, castigator al unu Premiu Tony cu piesa “One Man, 2 Govnors” ce a rulat la teatrul national in UK precum si pe Broadway in New York. James este un scriitor premiat BAFTA co-scriitor si actor principal la British TV cu serialul “Gavin si Stacey”, a prezentat de 4 ori Brit Awards si de asemenea a prezentat spectacolul Quiz de la Sky 1 “A League of Their Own”. De curand a jucat in filmul fratilor Weinstein, “One chance”, este co-regizor si co-scriitor al trillerului BBC “The Wrong Mans” si a filmat impreuna cu Meryl Streep, Johny Deep si Emily Blunt in filmul “Into the Woods”.
Mai mult de 175 analisti independenti, jurnalisti, academicieni si experti in domeniu din intreaga lume au participat in procesul de jurizare. In plus, CTO de la 14 operatori mobili au luat parte la procesul de alegere la categoria “Outstanding Overall Mobile Technology” incluzind CTO de la CSL, Eircom, KT, M1, MTN, NTT DOCOMO, SK Telecom, Telefonica(Moviestar si O2), Telstra, Three, T-Mobile, VimpelCom si Vodafone.